Tel: 07 49 05 303
Fax: 07 49 05 302

Nujna veterinarska pomoč

vse dni v letu


Kunci, tako pritlikavi kunci, ki so pogosto naši ljubljenčki, kot tudi rejni kunci, spadajo v skupino lagomorfov (Lagomorpha). V isto skupino spada tudi poljski zajec, vendar sta to dve popolnoma različni vrsti, kljub temu, da sta na pogled zelo podobni.

 

Prepoznavni znak kuncev in zajcev so velika, dolga ušesa. Služijo jih predvsem za uravnavanje telesne temperature, saj nimajo žlez znojnic in se ne potijo. Na ušesih, v sluhovodih, pa tudi povsod drugje po kožuščku se lahko razvijejo različni zunanji zajedavci. Med najpogostejšimi so ušesne in druge garje ter pršice. Na infestacijo z zunanjimi paraziti posumimo, kadar kunec intenzivno stresa z glavo, se praska po ušesih ali po celem telesu, pojavijo se lahko tudi brezdlačna mesta. Tak kunec je potreben veterinarske oskrbe. Prav tako se pri kuncih pojavljajo notranji zajedavci, ki jih je potrebno odpravljati.  

 

Kunci imajo zelo obsežen prebavni sistem. Največji del je veliko slepo črevo, v katerem poteka razgradnja celuloze s pomočjo koristnih mikroorganizmov. Ob ustaljeni prehrani so ti mikroorganizmi maksimalno prilagojeni. Kadar pa se pojavijo nagle spremembe v prehrani, se mikroorganizmi me morejo prilagoditi tako hitro in pride do prebavnih motenj. V takih primerih pride tudi do spremembe pH vrednosti in razmnoževanja različnih patogenim mikroorganizmov.

Te prebavne motnje najpogosteje se najpogosteje kažejo s timpanijo (napihnjenostjo trebuha) in drisko. Takrat navadno kunci nehajo jesti, piti, zaradi hudih abdominalnih bolečin pa lahko tudi škripajo  zobmi. V tej fazi je kunec lahko v življenjski nevarnosti, zato je potreben veterinarske oskrbe.

Pri kuncih pa poznamo še eno posebnost v zvezi s prebavo, ki se imenuje cekofagija. Kunci izločajo poleg blata še poseben izloček, ki ga imenujemo cekotrofa. Ta nastane s pomočjo mikroorganizmov v slepem črevesu. Cekotrofa je mehkejša od blata, vsebuje pa veliko beljakovin, vitaminov (predvsem B kompleksa) in drugih hranljivih snovi. Kunec jo zaužije in s tem izkoristi vse esencialne snovi, ki jih vsebuje.

Za vse lagomorfe je značilno stalno rastoče zobovje. Sekalci lahko zrastejo tudi 8-12 cm na leto. Ob ustreznem položaju zob ter ustrezni prehrani, se zobje sproti obrabljajo v zadostni meri, da to ne povzroča težav. Kadar pride do nepravilnega ugriza, to pomeni, da se zobje zgornje in spodnje čeljusti ne prilegajo, pride do nepravilne obrabe zob. V ustih se pojavijo ostre špice, ki ranijo jezik, sekalci pa lahko postanejo tako dolgi, da kunec sploh ne more zapreti ust.

Pogosto je prvi znak, da ima naš kunec težave z zobmi to, ta neha jesti, zrnje in seno mu pada iz ust, hujša. Takrat ga je potrebno peljati k veterinarju na pregled in na potrebno brušenje zob.

 

 

Vsak lastnik pritlikavega ali drugačnega kunca naj bo zelo pozoren na kvaliteto hrane, ki jo nudi svojemu ljubljenčku. Ta mora vsebovati predvsem veliko kvalitetnega sena. Vsaka sprememba hrane se mora dogajati zelo postopno, da se mikroorganizmi v prebavilih ustrezno prilagodijo. Kadar pa posumi na napačno obrabo zobovja, pa je to potrebno korigirati.

IMA VAŠ LJUBLJENČEK TEŽAVE, PA NE VESTE KAKO MU POMAGAT?

 

ZVC Lipej - Šerbec d.o.o.
Zasebni veterinarski center
Ulica 11. novembra 43a
8273 Leskovec pri Krškem

OBRATOVALNI ČAS
pon - pet od 7.00 - 19.00 ure
sob. od 7.00 - 11.00 ure

 

DEŽURSTVO:
24 ur na dan, vse dni v letu

telefon: 07 49 05 303

Fax: 07 49 05 302

(C) 2016 - ZVC Lipej - Šerbec d.o.o., Vse pravice pridržane.

PLAČILNE KARTICE