Tel: 07 49 05 303
Fax: 07 49 05 302

Nujna veterinarska pomoč

vse dni v letu

Vendar te male živalce potrebujejo veliko več kot samo ljubkovanje, razumeti moramo njihove načine vedenja in prehranjevanja.

 

Tako kunci, kot morski prašički spadajo v skupino glodavcev, kar pomeni, da radi glodajo hrano. Prav tako, pa so za razliko od hrčkov čisti rastlinojedi.
Njihova osnovna hrana je suho seno, ki ga morajo imeti vedno na voljo, briketi, ki jih morajo dobiti v zmernih količinah ter sveže sadje in zelenjava.

 

     

 

V zdravi prehrani kuncev in morskih prašičkov ne sme nikoli zmanjkati SENA, na voljo ga morajo imeti noč in dan, v neomejenih količinah.

 

 

Ker seno vsebuje veliko vlaknin omogoča našemu ljubljenčku:

  • zdravo prebavo,
  • preprečuje zastoje v črevesju,
  • nemoteno delovanje in razmnoževanje koristnih črevesnih bakterij,
  • preprečuje nastanek kep pogoltnjenih dlak v prebavilih,
  • brušenje zobkov. Saj kot veste malim glodavcem zobki rastejo celo življenje (približno 10 cm na leto), kar pomeni, da si jim morajo stalno brusiti, to pa počnejo z glodanjem in

žvečenjem suhih travnih bilk.
Kakovostno seno mora vsebovati veliko različnih vrst trav, cvetlic in drugih zelenih rastlin. Biti mora zelenkaste barve in prijetnega vonja. Paziti moramo, da naši živalci ne ponudimo prašnega, vlažnega ali plesnivega sena.

 

Med tem, ko je seno njihova glavna in osnovna hrana, služijo BRIKETI predvsem kot priboljšek. Te mešanice so namreč pogosto preveč bogate z ogljikovimi hidrati in niso dovolj vlakninaste, da bi si z njimi brusili zobke. Hkrati pa vsebujejo preveč energije zato živalce hitro postanejo predebele. Zanimivo je da morski prašiček tako kot človek ni sposoben sam proizvajati vitamina C, zato ga mora nujno dobiti s hrano. Pripravljeni briketi navadno že vsebujejo vitamin C, zato briketi za kunce zanje niso primerni.

 

Pomembno je, da našim ljubljenčkom ponudimo SVEŽE VITAMINE vse leto. Divji kunci v zimskih mesecih velikokrat trpijo pomanjkanje ali celo lakoto, kopati morajo globoko v sneg, da pridejo do mahov in korenin, v najhujši sili se lotijo tudi drevesnega lubja. Naši ljubljenčki pa imajo srečo, saj jih lahko vse leto razvajamo s svežo zelenjavo in sadjem. Svež obrok sadja in zelenjave (jabolka, hruške, banane, jagode, maline, korenček z listi, zelena, radič, buče, brokoli, cvetača…) jim ponudimo dvakrat na dan. Za morske prašičke je še kako pomembno, saj vsebuje veliko vitamina C. Takoj ko začnejo spomladi na travnikih poganjati prve zelene bilke, lahko zmanjšamo zimski obrok sadja in zelenjave in jim ponudimo sveže trave, cvetlice in zelišča (sem spadajo vse vrste trav, regrat, detelja, lucerna, marjetice…).

 

Vseeno pa s svežo krmo ne smemo pretiravati, ponudimo jo v manjših količinah in živalco nanjo postopno privadimo. Vsakič, ko ponudimo novo vrsto sadja in zelenjave bodimo pozorni na morebitne prebavne težave (drisko).

 

     

 

Mlado deteljo ponudimo le v majhnih količinah, saj napenja in povzroča drisko.
Paziti moramo na visoke koncentracije oksalne kisline v hrani (špinača, rdeča pesa…), saj lahko povzroči obolenje ledvic, sečne kamne in motnje v presnovi kalcija. Pazimo, da našim ljubljenčkom nikoli ne ponudimo zelene dele krompirja, paradižnika ali rastlino samo, saj vsebuje solanin, ki povzroča težave z želodčkom, poškodbe in vnetja črevesja, drisko ali celo razkroj rdečih krvničk. Prav tako ne smejo dobiti velike količine glavnate solate, endivje, ledenke, motovilca, špinače in blitve saj vsebujejo veliko nitratov, ki se v organizmu pretvorijo v nitrite kar povzroča zastrupitev, ki se lahko kaže s slinjenjem, drisko, mišično slabostjo ali opotekanjem.
Sveža hrana ne sme nikoli biti mokra ali mrzla, saj povzroča drisko in težave z želodčkom, zato je nikoli ne ponudimo iz hladilnika, pač pa jo za nekaj časa pustimo na sobni temperaturi, da se ogreje.

Tudi če dobijo vaši ljubljenčki dosti sveže krme, morajo vedno imeti na voljo svežo in čisto vodo.

Ker vemo, da tako kunci kot morski prašički radi glodajo in si s tem tudi krajšajo zobke bodo veseli če jim bomo ponudili veje z listki in popki. Predvsem naj bodo to veje leske in pečkatega sadja (jabolko, hruška). Strupene zanje pa so veje koščičastega sadja (češnje, marelice), hrasta in divjega kostanja.

S pravilnim hranjenjem bodo vaše živalce živahne, z lepim in bleščečim kožuščkom. Prav tako pa je to najboljša preventiva pred številnimi boleznimi.

Tina Bukovec, dr. vet. med .

IMA VAŠ LJUBLJENČEK TEŽAVE, PA NE VESTE KAKO MU POMAGAT?

 

ZVC Lipej - Šerbec d.o.o.
Zasebni veterinarski center
Ulica 11. novembra 43a
8273 Leskovec pri Krškem

OBRATOVALNI ČAS
pon - pet od 7.00 - 19.00 ure
sob. od 7.00 - 11.00 ure

 

DEŽURSTVO:
24 ur na dan, vse dni v letu

telefon: 07 49 05 303

Fax: 07 49 05 302

(C) 2016 - ZVC Lipej - Šerbec d.o.o., Vse pravice pridržane.

PLAČILNE KARTICE