Odrasla samica izleže do 50 jajčec na dan. Izleže jih v bližnji okolici živali, in na živali kjer jih ne lepi, zato se te prosto skotalijo z živali in se razvijajo tam, kjer obležijo.
Ličinke se razvijejo iz jajčec v 4 – 5 dneh, le te se živahno hranijo s kožnimi odpadki in boljšjimi iztrebki in se po 13 – 15 dneh zabubijo. V nekaj dneh se razvoj bolhe v kokonu konča in bolha čaka na mehanični in toplotni stimulus, da predre kokon in skoči na gostitelja. V 24 – 48 urah, po prvem sesanju krvi samice izležejo jajčeca. Odrasle bolhe lahko ob ugodnih pogojih preživijo tudi več mesecev brez hranjenja. Pri psih in mačkah lahko najdemo naslednje vrste bolh: Ctenocephalides felis, C. canis
Slika 1: Razvojni krog bolhe (odrasla bolha, jajčeca, ličinka, buba)
Diagnostika
Bolhe so zelo razširjene pri slabo negovanih psih in mačkah. Živali z bolhami so nemirne, kar naprej se praskajo. Na živali živi le 10 % vseh bolh, ostale so v bližnji okolici živali (ležišče). Pri pregledu površine kože zlahka opazimo kakšno bolho, ki vstrajno beži pred svetlobo. Pri razčesavanju dlake opazimo črn prah, ki ni nič drugega kot boljšji feces. Če temu dodamo malo vode, se bo obarvalo rdeče.
Alergijski dermatitis (FAD) Ko se bolhe hranijo, vbrizgajo v kožo nekaj sline, ki je s svojimi substancami vzrok za nastanek alergijske reakcije. Živali postanejo po prvem boljšjem piku preobčutljive na določeme substance sline ( tvorijo se protitelesa proti boljšji slini ) in ob nasljednjih pikih pride do čezmernega praskanja, izgube dlak, krast in drugih sprememb na koži. Pogosto se pojavlja pri živalih, ki so redko infestirane z bolhami. Nasprotno se pa se pri živalih, ki so kontinuirano izpostavljene boljšjim pikom, alergijski dermatitis le redko pojavlja.
Zdravljenje FAD:
- odstranitev bolh iz živali in okolice (glej - zatiranje bolh)
- kortikosteroidi
Anemija: Odrasla bolha popije do 15 mL krvi na dan . Anemija se pojavi pri mladih, starejših in bolnih živalih, če je na živali veliko bolh. Simptomi anemije so blede sluznice, oslabelost in omotičnost.
Slika 2: Flea alergic dermatitis (FAD)
Slika prikazuje predel zadnjega dela hrbta, rep in zadnje okončine kjer je vidna alopecija, eritem, pustule in kraste.
Zatiranje bolh
Ker je znano, da bolhe odlagajo jajčeca na žival in se te iz nje skotalijo, je logočno, da padejo tam, kjer se žival giblje. To pomeni, da moramo čistiti tudi vso okolico kjer se žival giblje. Še posebej je pomembno, da temeljito očistimo ležišče živali in preproge, saj se v bližnji okolici živali zadržuje 90% vseh bolh. Na živali se zadržuje le 10% vseh bolh.
Na tržišču je veliko pripravkov, ki bolj ali manj učinkovito odstranjujejo bolhe iz živali:
- šamponi
- ampule za aplikacijo na predel vratu
- praški
- ovratnice
- tablete za peroralno aplikacijo
- spreji
Večina teh pripravkov je toksičnih, zato je pri rokovanju z njimi potrebno slediti navodilom veterinarja.