Dezinfekcija (lat. desinfectio – pomeni razkužba)
Dezinfekcija je postopek pri katerem odstranimo, uničimo in preprečimo razvoj patogenih organizmov ( bakterije, virusi in glivice ) do te mere, da niso več škodljivi zdravju živali in ljudi. Tako preprečimo širjenje različnih bolezni. Mikroorganizmi se prenašajo po zraku, vodi ali z neposrednim stikom z okuženimi predmeti in okoljem. Imamo tri načine dezinfekcije: mehansko ( čiščenje, brisanje, zračenje…), fizično ( uv žarki, ultrazvok…) in kemijsko dezinfekcijo (uporaba kemičnih sredstev).
DERATIZACIJA
Deratizacija je zatiranje škodljivih glodavcev (miši, podgane, voluharji) in posredno zmanjševanje njihove populacije. S tem zmanjšamo tudi nevarnost pojava nalezljivih bolezni in materialno škodo. Podgane in miši prenašajo bolezni, kot so tifus, leptospiroza, trihineloza, različne parazite… Črna podgana je v zgodovini znana kot prenašalec kuge, ki je pomorila veliko ljudi. Uničevanje glodavcev je pomembno tudi zaradi škode, ki jo lahko povzročijo. Odrasla podgana letno požre 40-50kg hrane, hkrati pa jo s svojimi iztrebki okužuje in uničuje. Radovedni glodavci se lotijo tudi električne in vodovodne napeljave. Če v nekem objektu podnevi vidite 1 podgano pomeni, da jih je v okolici še vsaj 100. Ker so pametne in nezaupljive, mora strup delovati po določenem času, drugače bodo podgane ugotovile, da nova hrana povzroča smrt in ga ne bodo jedle. Ker bodo prej pojedle znano hrano, jim najprej preprečimo dostop.
Pri nastavljanju vab za glodavce moramo biti posebej pazljivi, ker je strup škodljiv tudi za druge živali. Psi bodo naredili vse, da bodo prišli do njega. Mačke vaba sicer ne zanima, pojedo pa zastrupljeno miš. Če vidite, da je vaš pes ali maček zaužil strup, ga čim hitreje peljite k veterinarju, da dobi protistrup. Znaki niso vidni takoj, ampak šele po parih dneh, ko se kri več ne strjuje in lahko žival izkrvavi.
DEZINSEKCIJA
Dezinsekcija je uničevanje škodljivih insektov. Največ škode povzročajo v skladiščih hrane, kjer lahko uničijo ogromne količine živil. Insekti širijo infekcije med živalmi in ljudmi. Bolhe npr. so bile v zgodovini glavni krivec za širitev kuge, prenašajo tudi razvojno obliko pasje trakulje, s katero se lahko okuži tudi človek. Insekti povzročajo tudi škodo v skladiščih hrane, kjer lahko uničijo ogromne količine živil. Ščurki so vsejedi, v skladiščih lahko povzročajo ogromno škode na živilih, prenašajo tudi razne viruse in bakterije. Pogosto se levijo in s svojimi ostanki v stanovanju povzročajo alergije in težave z dihanjem. Ose in sršeni gradijo svoja gnezda največkrat na podstrešjih in predstavljajo nevarnost, saj so v bližini gnezda zelo napadalne.
Dezinsekcijo se izvaja na več načinov. S škropljenjem insekticida na površine, kjer se insekti gibljejo. Nekatera sredstva imajo podaljšano delovanje in delujejo dlje časa. Obstajajo tudi lovilci in vabe za mrčes.