Zadržujejo se na rastlinah, kjer čakajo na gostitelja, bodisi žival, bodisi človeka. Po prihodu nanj si poiščejo tiste dele telesa, ki imajo tanjšo kožo, pri živalih je to predvsem okoli gobčka, po ušesih in po trebuhu. Ko se klop zavrta v kožo, začne izločati slino, ki mu omogoča sesanje krvi. Po nekaterih podatkih je do 24 ur po prisesanju klopa možnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo, majhna, zato je zelo pomembno, da živali vsakodnevno pregledujemo in čim prej odstranimo vse zajedavce, ki jih odkrijemo.
Zavrtanega klopa nikoli ne polivamo z olji in podobnimi raztopinami, saj tedaj spusti največje količine svoje sline, ampak ga odstranimo s posebno pinceto za odstranjevanje klopov, ki omogoči odstranitev klopa v celoti. Pri samem odstranjevanju s pinceto rotiramo v nasprotni smeri urinega kazalca.
Klopi lahko prenašajo več bolezni, pri živalih so najbolj pogoste borelioza, erlihioza ter babezioza.
Pri nas je v zadnjem času najbolj aktualna erlihioza. Pred časom se je pojavljala pogosteje v mediteranskih deželah, sedaj pa je vse pogostejša tudi v notranjosti Evrope.
Erlihioza je klopno prenosljiva bolezen, ki jo povzroča rikecija Ehrlichia canis. Gre za mikroskopskega parazita, ki uničuje krvne celice. Inkubacijska doba je 7 do 20 dni, lahko pa mine tudi več mesecev pred izbruhom kliničnih znakov. Pri akutni fazi se pojavijo znaki, podobni prehladu, ki jih žal pogosto spregledamo, po nekaterih podatkih lahko bolezen z napačnim zdravljenjem še pospešimo. Pogosto opazimo tudi povišano telesno temperaturo, neješčnost, otožnost, slabokrvnost, bolečine v mišicah, otečene bezgavke... Ko se bolezen razvije v kronično obliko so pogoste krvavitve ter odpovedi notranjih organov. Bolezen se potrdi s preiskavo krvi, v primeru pravočasne postavitve diagnoze je zdravljenje z antibiotiki uspešno.
Borelioza je bakterijska bolezen, ki jo povzroča Borrelia burgdorferi. Inkubacijska doba je lahko zelo dolga, tudi nekaj mesecev. Klinični znaki so neznačilni, najpogosteje se pojavi otožnost, v akutni fazi tudi povišana temperatura, otekline in bolečine v sklepih ter šepanje. Če ne opazimo in zdravimo začetnih znakov, bolezen pogosto preide v kronično obliko, kjer se pojavljajo okvare srca, živčevja in drugih organov. Kot preventiva proti boreliozi je možno cepljenje psov, ki prepreči ali pa vsaj omili klinične znake ob okužbi.
Bolezen se potrdi s preiskavo krvi, zdravljenje pa poteka z antibiotiki.
Preventiva bolezni, ki se prenašajo s klopi:
Zelo pomembno je preprečevanje infestacije s klopi, za kar imamo na voljo številne preparate v obliki ampul, ki jih nanesemo na kožo, insekticidne ovratnice, razpršila in podobno.