Po dolgi zimi nas prvo spomladansko sonce privabi na dolge sprehode po gozdovih, travnikih, obrobjih rek in potokov. Žal pa je to tudi čas v katerem se iz »zimskega spanja« prebudijo tudi klopi. Ker naše ljubljenčke ne moremo prikrajšati za brezskrbno tekanje po gozdovih in igranje v visoki travi, jih moramo zaščititi pred temi majhnimi zajedavci.
Na mestu vboda klopa se lahko pojavi rdečina, oteklina, mesto srbi in skeli. Tako kot mi, lahko tudi psi in mačke zbolijo za različnimi klopnimi boleznimi:
- boreliozo,
- anaplasmoso,
- erlihiozo,
- klopnim meningitisom,
- babeziozo...
Bolezni se lahko kažejo v hudi akutni obliki z vročino, neješčnostjo, kuža težko vstane, bolijo ga kosti in mišice ali pa se pokažejo šele kasneje v kronični obliki s šepanjem, odpovedjo ledvic… Zdravljenje je dolgotrajno in včasih lahko tudi neuspešno, zato je naše ljubljenčke bolje zaščititi pred klopi.
Zaščitite jih lahko z:
- ampulami - potrebno jih je nanašati enkrat mesečno,
- ovratnicami.
Kosmatince pa je po vsakem sprehodu potrebno tudi temeljito pregledati in morebitne klope takoj odstraniti. Za okužbo z zgoraj naštetimi boleznimi mora biti klop prisesan 24-48 ur, zato je zgodnja odstranitev klopa zelo pomembna. Za odstranjevanje teh nadležnih zajedavcev je najprimernejša posebna pinceta, s katero klopa "primemo" tik ob koži in jo počasi vrtimo v nasprotni smeri urinega kazalca ter narahlo navzgor.
Zaradi lastne varnosti klopa ne odstranjujmo z golimi rokami, prav tako pa ga ne mažemo z olji!
Tina Bukovec, dr. vet. med