V veterinarsko ambulanto je prišla lastnica 4 leta starega zlatega prinašalca, ki je imel težave z dlako. Že nekaj mesecev se ji je zdelo, da dlaka ni tako svetleča, kot včasih, čeprav ni bilo nobene spremembe v prehrani. Dlaka mu je precej izpadala, na korenu repa je bil že čisto brez dlak, tudi na obeh straneh prsnega koša je bila vse bolj redka.
Ker se je kuža precej praskal, je vztrajno nanašala kožne polive proti zunanjim zajedavcem, pa ni bilo nobenega izboljšanja. Vse skupaj jo je začelo bolj skrbeti, ko je kuža postajal vse bolj len, več je pil, pa tudi zredil se je brez da bi imel povečan apetit. Veke je imel otečene oz. zadebeljene, zato je bil videti otožen, žalosten.
Splošni klinični pregled in osnovne krvne preiskave niso pokazale drugih odstopanj kot povišan holesterol in lipide. Tudi preiskave kože niso pokazale nič drugega kot normalno mešano prekritost kože z bakterijami in glivicami. Ker je bila zaspanost, lenost in pridobivanje teže ob sočasnih težavah s kožo precej moteče za lastnico, smo se odločili za merjenje nivoja ščitničnih hormonov v krvi. Rezultati so pokazali precej zmanjšane vrednosti in s tem smo potrdili diagnozo: Hipotireoidizem (zmanjšano delovanje ščitnice). Pes je začel jemati sintetične ščitnične hormone in po v nekaj tednih je lastnica opisovala, da se je njen kuža ponovno rodil. Dlaka je bila spet gosta, svetleča, kuža pa živahen kot še nikoli.
Hormoni ščitnice so nujno potrebni za normalno delovanje vsake celice v telesu. Odgovorni so za rast (zaradi prirojenega pomanjkanja se pojavlja zaostalost v rasti in mentalnem razvoju), metabolizem ogljikovih hidratov, beljakovin in maščob, zagotavljajo telesu, da ima ravno pravo količino energije za optimalno delovanje.
Vzroki za pojav bolezni so pogosto neznani. Lahko jo sproži avtoimuno vnetje ščitnice, ciste, tumorji ščitnice ali hipofize, ki uravnava delovanje ščitnice, nekatera zdravila, vzrok za pojav pa je lahko tudi pomanjkanje joda v hrani.
Hipotireoidizem se najpogosteje pojavlja pri srednje starih psih, pogosteje zbolevajo zlati prinašalci, dobermani, jazbečarji, irski setri, pudlji, doge, bokserji… Zaradi pomanjkanja ščitničnih hormonov imajo zmanjšan celični metabolizem, pridobivajo na teži brez povečanega apetita, slabo prenašajo mraz, pojavijo se kožne spremembe (obojestranska simetrična nesrbeča brezdlačna mesta, nesvetleča lomljiva dlaka, vnetja kože), če v tej fazi bolezen ni prepoznana in zdravljena, pa se lahko pojavijo tudi krči, napadi, krožno gibanje, paralize živcev,pogin.
Z merjenjem nivoja ščitničnih hormonov v krvi lahko postavimo diagnozo in določimo količino sintetičnih hormonov, ki naj bi psu omogočili zdravo življenje. S periodičnimi kontrolami nivoja hormonov lahko tudi kasneje ta odmerek prilagodimo. Terapija je v vsakem primeru doživljenjska.
Če imamo psa, ki je bolj len, ima težave s povečano telesno težo, hkrati pa tudi spremembe na koži, moramo pomisliti tudi na morebitne težave s ščitnico. Če preiskava krvi pokaže premajhno količino hormonov, lahko z dodajanjem le-teh psu precej izboljšamo kvaliteto življenja in podaljšamo življenjsko dobo.
Vesna Premru Kržičnik, dr.vet.med.