Perianalni tumorji so tvorbe, ki zrastejo v bližini zadnjične odprtine. Takšni primeri so čedalje pogostejši, zato bi vas o njih rada malo bolj osvestila.
Najbrž ste že vsi lastniki psov in mačk slišali za analne žleze, ki se nahajajo v analnih vrečkah ob zadnjični odprtini. Izloček, ki ga žlezi tvorita, se izloča ob normalnem blatenju in služi za označevanje teritorija in medsebojnega prepoznavanja. Zato si naše živalce ovohavajo zadnjice.
Zgoraj omenjeni tumorji lahko izvirajo ravno iz teh žlez, lahko tudi iz analnih vrečk ali tudi iz same zadnjične odprtine. V bližini zadnjice sicer lahko zrastejo tudi druge vrste tumorjev, vendar ti v večini primerov izvirajo iz kože. Perianalni tumorji se večinoma pojavljajo pri psih, redkeje jih najdemo pri mačkah.
Zelo pogosto zrastejo pri starejših, nekastriranih samcih, saj v večini primerov nastanejo zaradi vpliva moškega hormona testosterona. Ločimo nenevarne oziroma benigne perianalne tumorje (adenom) ter redkejše nevarne oz. maligne perianalne tumorje (adenokarcinom, karcinom).
Adenomi ne prizadenejo celotnega organizma, vendar znajo zrasti v obsežnejše tumorje, ki se radi odprejo in krvavijo. Lahko pa tudi pritiskajo na zadnjično odprtino in motijo normalno blatenje. Te tumorje uspešno zdravimo s kirurško odstranitvijo in obvezno kastracijo. Če so dovolj majhni, lahko že po kastraciji sami izginejo ali pa se vsaj zmanjšajo in jih je nato lažje odstraniti. Prognoza je dobra v kolikor ne pride do zapletov po kirurški odstranitvi, zaradi poškodb okolnega tkiva, na primer: nekontrolirano blatenje, oteženo blatenje zaradi striktur ali infekcije. Perianalni adenokarcinomi ali karcinomi pa zaradi svoje maligne narave prizadenejo celoten organizem, saj vedno metastazirajo po telesu. Pri teh malignih perianalnih tumorjih žal tudi obsežna kirurška odstranitev in kemoterapija ne podaljša življenjske dobe za več kot leto dni.
Zato je pomembno, da se lastnik čimprej oglasi pri veterinarju, ko opazi kakršno koli novotvorbo na svojem ljubljenčku. Veterinar bo s preprosto preiskavo (s tankoigelno biopsijo ali odvzemom vzorca celic za citološko oziroma histološko preiskavo) ugotovil za kakšen tumor gre in vam svetoval kako zdraviti oziroma najbolje pomagati.
Zgodnja diagnoza in terapija je ključ do uspešne ozdravitve. Rada bi še poudarila pomembnost kastracije in sterilizacije vaših živalic, saj lahko s tem preprečimo nastanek vsaj teh tumorjev, ki so posledica vpliva spolnih hormonov.
Monika Prvulović, dr.vet.med.