Brejost pri psici traja od 59-68 dni (najpogosteje 63 dni).
Zunanji znaki brejosti so pred 35. dnevom neizraziti in jih lastnik le s težavo odkrije. V takšnem primeru vam bo pomagal veterinar, ki s pomočjo ultrazvoka ugotovi brejost med drugim in tretjim tednom brejosti, bolj zanesljivo pa okrog 25. dneva brejosti.
Preko trebušne stene lahko zarodke stare 20-30 dni tudi otipa, vendar samo pri manjših in bolj suhih psicah.
Kasneje, nekako po prvem mesecu brejosti, postanejo zarodki zaradi nabiranja tekočine v ovojnicah mehkejši in takrat jih ne moremo zaznati več s tipanjem preko trebušne stene.
Zanesljivo ugotavljanje brejosti je mogoče šele pri 45. dneh, ko s pomočjo rentgenskih slik zaznamo kosti mladičkov in jih lahko tudi preštejemo, vendar se tega postopka ne poslužujemo, saj lahko x-žarki, ki jih seva rentgenski aparat, povzročijo nepovratne spremembe pri mladičih. Lahko pa psičke opazujemo s pomočjo ultrazvoka, vendar je število mladičev določeno na ta način manj zanesljivo.
ZUNANJI ZNAKI BREJOSTI
Izrazito povečan trebuh se pojavi pri breji psici relativno pozno, kar pa je odvisno tudi od števila mladičev. Pri velikih pasmah ni skoraj nikakršnega povečanja vse do šestega tedna, ko so zarodki že tako veliki, da se maternična rogova povesita navzdol. S tem se spremeni trebušna linija visoko breje psice. Zaradi teže maternice lahko postanejo izrazite tudi konture reber, še posebej pri bolj suhi živali.
Hormoni brejosti povečajo pretok krvi skozi mlečno žlezo in seske. Ti nabreknejo in dobijo temnejšo, skoraj vijolično barvo. Spremembe so najbolj izrazite na zadnjem paru seskov. Tudi mlečna žleza v celoti postaja vse večja in za nekatere psice precej moteča, tako da se ližejo ali celo grizejo.
Po petem tednu se običajno pojavi belkast izcedek iz nožnice. Prozoren ali nekoliko belkast izcedek je v drugi polovici brejosti popolnoma normalen pojav, vendar pa obiščite veterinarja, če postane izcedek krvav ali se kako drugače obarva!