S tem psica sama pokaže, da psički potrebujejo dodatno hrano.
Ponudimo jim narezano kuhano meso, skuto, briketirano ali konzervirano hrano namenjeno mladičem. Dohranjevanje je pomembno v velikih leglih, kjer mladiči psico močno izčrpavajo.
Nepravilno prehranjevanje psičkov v času odraščanja lahko povzroči deformacije, ki jih kasneje ni več mogoče popraviti. Največja napaka je prehranjevanje mladičev z ostanki človeških obrokov. Psički, ki jih prehranjujejo na ta način, ne rastejo normalno, veliko bolj so dovzetni za okužbe. Beljakovinsko revna hrana ne daje psu občutka sitosti, zato mora pojesti več in ob vsakem obroku se prenažre. To pa vodi v razširitev želodca, kasneje pa so taki psi veliko bolj izpostavljeni debelosti in življenjsko nevarni bolezni, ki jo strokovno imenujemo akutna dilatacija (razširitev) in torzija (zasuk) želodca.
Energijsko prebogata hrana ima za posledico prehitro rast psa s spremljajočimi motnjami v razvoju okostja.
Če želimo imeti živahnega, vitalnega psa, moramo upoštevati njegove potrebe in jim prilagoditi prehrano. Za primerjavo pogledamo česa so deležni mladiči divjih sorodnikov psa in ugotovimo, da se mladi volčiči razvijejo v zdrave in vitalne lovce.
Jedilnik za različne starostne skupine
Ø 4.-5. tednov stari mladiči: 2/3 surovega ali drobno sesekljanega mesa, 1/3 razkuhanega riža ali ovsene kaše in dodamo juho, da dobimo kašasto zmes.
Ø 5. tednov do 12. mesecev: 2/3 surovega mesa, 1/3 škrobnatih živil ( kruh, testenine, riž, pire krompir, koruzni zdrob, ovseni kosmiči), nekaj žlic dušene ali kuhane zelenjave
Psi lahko shajajo tudi z manj mesa v obroku, vendar vedno na račun pravilnega in skladnega razvoja.
Pse laže hranimo s tovarniško pripravljeno hrano. Ustrezne kakovosti in sestave izgleda draga, vendar je cenejša od kakovostne doma pripravljene hrane. Dodajanje mineralno-vitaminskih dodatkov pri takšni hrani je škodljivo.