Dedna zasnova, ustrezna prehrana psice med brejostjo in njeno zdravje odločilno vplivajo na pravilen razvoj mladičev v materinem telesu in na zdravje in vitalnost v prvih dneh življenja.
Odrasel pes je vsota delovanja dednih faktorjev in dejavnikov okolja. Najboljši predniki ne pomagajo, če mladič odrašča v slabih razmerah in še tako dober vpliv okolja ne more popraviti slabih naravnih danosti.
Dedne napake so del mehanizma naravne selekcije, s katerim narava izbira boljše. Pogini mladičev so najpogostejši v prvem tednu življenja. V večini primerov so posledica prirojenih napak, težav pri porodu, razvojnih motenj in fiziološke nezrelosti mladičev. Šibki mladiči so vlažni ali imajo neelastično kožo, plazijo se naokrog, tratijo moč in tožeče stokajo. Včasih tudi otopelo ležijo v kotu kotitvenega zaboja. Pomagamo mladičem, da pridejo do seska in pazimo, da ne zamudi več obrokov, kajti lahko bi tako oslabel, da ne bi mogel več sesati.
Psica zelo ostro opazuje mladiče in ugotavlja, kateri imajo dobro razvit model vedenja iskanja seska in sesanja mleka, kateri so negotovi. To pomeni, da je s taki mladičem nekaj narobe in ima slabše možnosti preživetja. Pri psici se spontano sprožijo mehanizmi instinktivnih kretenj, ki pomenijo pravilo selekcije; slabi mladiči niso sposobni preživetja, torej jih je potrebno izločiti. Psica že v prvih štirih dneh izvede selekcijo.
Poznavanje značilnosti psihofizičnega razvoja psa nam pomaga, da laže spremljamo in pravilno usmerjamo razvoj naše živali. Preglednica 3 prikazuje ključne dogodke v prvih tednih življenja.
Preglednica 3: Dogodki v prvih tednih psičkovega življenja
Obdobje socializacije
Z začetkom četrtega tedna življenja mladiči delajo krajše izlete iz gnezda. Spijo veliko manj kot prej, ležijo drug ob drugem in že uravnavajo telesno temperaturo. Med spanjem opazimo, da jim včasih trzajo mišice nog in telesa ter da cvilijo, sesjo; to naj bi bilo podobno sanjanju.
Prvi del obdobja socializacije, ki traja približno do 7. ali 8. tedna, imenujemi obdobje vtisnjenja. V tem času spozna svoje brate, sestre in se vklaplja v okolje, v katerem živi. Psički, ki v tem obdobju nimajo možnosti za navezovanje stikov z ljudmi, se jim bodo tudi kasneje izogibali.
To je čas, ko lahko psičke vzamemo iz legla, jih pestujemo in se z njimi igramo. S tem zasnujemo poznejše sodelovanje med psom in človekom.