Valjasta telesa z majcenimi uhlji na nesorazmerno velikih glavah, s kratkimi nogami, ki ne držijo telesa, ampak mu omogočajo le plazenje, se počasi preobrazijo v majhne kužke. Tako kot pri otrocih, ima tudi pri kužkih vsaka faza razvoja svoje čare in izzive.
Vse faze minejo veliko prehitro, zato koledar očistite vseh nepasjih dejavnosti in skušajte čim bolje izkoristiti življenje s kužki. Na razvoj mladiča odločilno vplivajo dedni dejavniki in vplivi iz okolja. Psa moramo navajati na življenje v človeški družbi v času, ko psiček navezuje prve stike z okolico. Uspešnost pa nam omogoča poznavanje psihofizičnega razvoja psa.
Novoskoteni psički pridejo na svet zelo nebogljeni. Oči so zaprte, kajti veke so zraščene in prav tako ušesne odprtine.
Psički se v maternici razvijajo pri temperaturi 38,5ºC in prihod na svet je zanje velik stres. Življenjsko so odvisni od zunanjega vira toplote in grejejo se tako, da se stiskajo k telesu psice.
Njihova telesa še niso sposobna uravnavati telesne temperature, zato se jim spreminja v skladu s temperaturo okolice. Po enem tednu že nekoliko uravnavajo toploto, vendar ne dovolj učinkovito, zato je potrebno dodatno ogrevati mladiče vsaj prva dva tedna.
Novorojeni pasji mladič instinktivno zazna toploto, kajti ta ga vodi k materinem telesu. Verjetno mu je prirojen tudi čut za orientacijo, saj z glavico giba sem in tja, dokler slednjič ne zadene sesek. Z gobčkom otipa zanj življenjsko važen materin sesek, s tačkami pa si kasneje pomaga, da pritiska na mlečno žlezo. Mladiček ob rojstvu uporabi model vedenja, ki je vtisnjen v njegovem genetskem programu. Spontano razvija omenjene ritmične in vonjalne instinktivne kretnje iskanja seska.
Vitalni mladiči v normalnem, zdravem leglu se gibljejo proti materi, ki je vir toplote in hrane. Ko mladič doseže materino telo, nagonsko išče sesek, z noskom rije med dlako in prvi najden sesek objame z jezikom in sesa. Ko mladič sesa, zvije jezik v obliko črke U in porine lička naprej – dramatična in nepogrešljiva konfiguracija gobca.