Halitoza oziroma slab zadah je izraz za smrad iz ustne votline. Slab zadah je zelo pogost pojav pri naših ljubljenčkih in prav nič prijeten. Če pričnemo z iskanjem vzroka, je ta v ustih (pogosto) ali drugje (redkeje).
Najpogostejši vzrok je periodontalna bolezen, ki jo povzroča zobni plak (bakterije, ki se pričvrstijo na film slinskih glikoproteinov). Film glikoproteinov se ustvari po čiščenju zob takoj, ko se prične z salivacijo. Bakterija se veže na film (pelikula) v 6-8 urah (plak). V nekaj dneh plak prične mineralizirati in naredi se zobni kamen. Staranje in širjenje zobnega kamna privede do vnetja dlesni (gingivitis) in kasneje vnetja vsega obzobnega tkiva. Bakterijska flora se s časom spremeni iz aerobne do anaerobne populacije (Bacteroides, Fusobacterium, Actinomyces). Postopoma se prične izgubljati obzobno kostno tkivo in v končni fazi zobje izpadejo.
Večina vseh primerov slabega zadaha je torej ustnega izvora (periodontalna bolezen, pharyngitis, tonsilitis, neoplasia, tujek, poškodba, infekcije (virusne, bakterijske, glivične), avtoumine bolezni.). Nekateri drugi vzroki so posledica zaužitja smrdljive hrane (koprofagija), metaboličnih (diabetes, uremia), dermatoloških (piodermija ustnega zakotja), respiratornih (rhinitis, sinusitis, neoplasia) in gastrointestinalnih obolenj (megaesophagus, neoplasia, tujek)
Pogostnost pri psih je nekoliko večja kot pri mačkah. Manjše pasme psov, kot tudi brahiocefalne pasme imajo predispozicijo za obolenja ustne votline, to je predvsem zaradi zobovja, ki je pri teh živalih bolj skupaj. Manjše pasme živijo dlje in lastniki jih ponavadi hranijo z mehko hrano.
Zdravljenje
Ko ugotovimo vzrok, se zdravljenje usmeri v korekcijo vzroka. Zobni kamen je potrebno očistiti z posebnim instrumentom. Priporočljivo je dnevno čiščenje zob z zobno krtačko.