Dermatofiti, ki povzročajo obolenja pri domačih živalih, so pripadniki različnih rodov gliv, to so:
- Trihophyton - povzroča bolezen trihofitjo
- Microsporum - povzroča mikrosporijo (podrobneje v kategoriji male živali)
- Epidermophyton - povzroča epidermofitijo
Za dermatofitoze so dovzetne vse domače in mnoge divje živali, zboli pa lahko tudi človek. V skladu s Pravilnikom o prijavi nalezljivih bolezni in posebnih ukrepih za njihovo preprečevanje in obvaldovanje ( Ur. l. RS št. 16/99 ) trihofitija spada v drugo skupino nalezljivih bolezni in jo je potrebno prijaviti v roku treh dni od diagnoze.
Vir okužbe so bolne živali, iz katerih se spore glivic širijo v okolico. Zdrave živali se okužijo ob stiku z obolelimi živalmi, ko se dotikajo med sabo, se drgnejo. Okužijo se lahko tudi na jaslih, če je pred tem tam jedla okužena žival, lahko se prenaša s steljo, odejami. Tudi človek lahko prenaša glivice na obleki, rokah, s krtačami za čiščenje živali. Dermatofitoze lahko prenašajo tudi glodavci (miši, podgane) in zunanji paraziti (uši, bolhe, muhe…). Glivice se naselijo v dlačnih mešičkih in se tam razmnožujejo.
Inkubacija traja od dva do tri tedne. Ostro omejene kot kovanec velike okrogle spremembe se navadno pojavijo na koži glave in vratu, lahko pa tudi kjer koli po telesu. Koža je rumenkasto sive barve, lise se kasneje odebelijo in izgledajo, kot bi bile obložene z azbestom. Spremembe lahko zamenjamo z garjami, vendar takšno mesto ne srbi. Bolj so dovzetne mlade živali.
Najprej se spremembe pojavijo okoli oči.
PREPOZNAVANJE DERMATOFITOZ
Spremembe na koži so pri govedu tako značilne, da bolezen brez težav diagnosticiramo. Pri drugih živalih lahko vzamemo dlake iz roba spremembe in pošljemo v mikrobiološki laboratorij.
ZDRAVLJENJE
Zdraviti moramo začeti čim prej, dokler so spremembe še majhne in maloštevilne. Prej ko začnemo, bolj uspešno je zdravljenje. Obolele živali ločimo od zdravih, večkrat razkužimo hleve. Opazovati moramo tudi zdrave živali saj so lahko še v inkubaciji. Živali mažemo z ustreznimi antimikotiki, govedo lahko tudi preventivno cepimo.
Jožica Colarič, vet. teh.